Щедрий здоровий урожай, дарований самою природою

БІОЛОГІЧНИЙ метод, як систему захисту рослин, тобто контроль шкідників за допомогою їхніх природних ворогів-ентомофагів (комах, а згодом і кліщів, нематод, вірусів, грибів, найпростіших) людство успішно застосовує вже близько 120-ти років. Звичайно, за давністю використання цей метод значно поступається хімічному, проте вже на зламі ХІХ – ХХ століть біологічний метод заявив про себе як повноцінний ефективний інструмент захисту сільськогосподарських угідь. З того часу він застосовувався й розвивався поряд з хімічним. Потужна, часом слабо контрольована індустрія останнього, впродовж останніх десятиліть отруєння довкілля пестицидами, створила реальну загрозу екологічної катастрофи. Не додає оптимізму й факт звикання шкідників до хімічних пестицидів, внаслідок чого необхідно розробляти все нові, більш токсичні.

Тож саме на часі говорити про актуальність застосування для захисту рослин саме біологічного методу, тим більше, що всі ці роки наукова база та практика його використання успішно розвивалася у світі й в Україні зокрема.

Чи можна сьогодні говорити про можливість застосування біоконтролю як ефективної альтернативи хімічному захисту рослин? На це та ряд інших питань цієї теми дає відповіді керівник компанії «Біобаланс» Любов Лисенко.

Максимальний ефект за найменшої шкоди

Не можна категорично стверджувати, що біометод у всіх випадках може замінити використання хімпрепаратів, як, власне, й навпаки. У кожному конкретному випадку визначається необхідність застосування того чи іншого методу. Так, трапляється, що застосовувати біометод вже пізно, тоді єдиним обґрунтованим ефективним кроком буде цілеспрямоване внесення хімічних пестицидів, часто в «ударних» обсягах.

Проте, говорячи саме про біологічний метод захисту рослин, відзначаємо, що створений він не людьми. Регулювання кількості шкідників на ранніх фазах розвитку за допомогою їхніх же природних ворогів-ентомофагів – один з мільйонів процесів, що відбуваються у Всесвіті. Та часточка, яку ми підгледіли і взяли на озброєння, чи, скоріше, поставили собі на службу, щоб захистити посіви, завдаючи найменшої шкоди довкіллю.

Адже поле, будь-який агроценоз – живий організм з багатьма мешканцями. Тут, як, скажімо, бактерії в кишечнику людини, мешкають і корисні, і шкідливі організми. За нормальних умов, корисні контролюють рівень шкідливих і зберігається певний баланс. Тож від того, які умови створимо для життєдіяльності корисних організмів, залежатиме й результат. У нашому випадку – стан здоров’я  посівів, та врешті й урожай.

Якщо створюємо умови, в яких пригнічуємо діяльність ентомофагів, а це, очевидно, відбувається сьогодні, коли на поле вносять гербіциди, фунгіциди, інсектициди, десикант з прилипачем, словом, застосовують вже звичний агресивний метод ведення сільського господарства, то шансів на виживання у всього корисного залишається мінімум. Тож зараз, на моє переконання, стоїть завдання саме відновити кількість корисних організмів в агроценозі. І внесення, зокрема, трихограми, в науково обґрунтованих обсягах, дає змогу контролювати популяцію шкідників за межею економічного порогу шкодочинності. Іншими словами, запобігти збитків, не наносячи шкоди довкіллю.

Щоб не боліла голова у агронома. Інтегрований підхід

Зараз у світі, й в Україні зокрема, і це відрадно, все більше повертаються обличчям саме до застосування біометоду, в тому числі й трихограми. Але тут є ряд важливих моментів, на яких варто зосередити увагу. Трихограма, як зазначалося – це природний ворог ряду лускокрилих шкідників, що знаходить і знищує їх ще на стадії яйця. Але ефективним засобом боротьби, так би мовити, агрономічним інструментом, вона може стати лише за умови правильного застосування.

Як правило агроном, придбавши трихограму для свого господарства, слабо дотримується температурних режимів, елементарної обережності при транспортуванні; а потім ще й внесення відбувається з порушенням вимог щодо погодних умов, належної концентрації препарату, з впливом інших факторів. Така ситуація призводить не лише до економічних збитків через неефективне застосування методу, а й до компрометування самого методу в середовищі сільгосптоваровиробників: мовляв, «он він вніс, а совка урожай поїла – тільки даремно втратився!». А невтямки, що внесення трихограми, як і будь-який метод, вимагає суворого дотримання певних вимог, науково обґрунтованих і практично перевірених.

Як цього досягти? Коли ми задалися вивченням цього питання, прийшла очевидна відповідь: кінцевим продуктом виробництва слід зробити не трихограму, як товар, а саме захист сільгоспкультур на конкретному полі за конкретних умов. Тільки тоді метод запрацює, коли правильно застосований. Так виникла ідея створення послуги інтегрованого захисту посівів, вирішення, так би мовити, питання з головним болем агрономів та керівників господарств.

Наш продукт – системний захист посівів

Поставлене завдання вимагало глибокого вивчення проблеми і комплексного підходу до її вирішення. Не все у нас одразу виходило, вчилися на власних помилках… На сьогодні маємо власну агрономічну службу, яка разом з науковими знаннями та багаторічним досвідом, озброєна сучасним технологічним обладнанням, в тому числі й розробленим і виготовленим на індивідуальне замовлення.

Так, наші працівники встановлюють на полі замовника світлові пастки, за допомогою яких можемо відстежувати інтенсивність льоту шкідників, у онлайн режимі отримувати дані про умови. З огляду на які, точно розраховуємо необхідні обсяги та час внесення трихограми. З тим, щоб застосування її було максимально дієвим і, в той же час, економічно обґрунтованим для господарства. Наступний крок – спеціально навчені працівники отримують у лабораторії розфасовану під кожне поле трихограму, оперативно доставляють її в господарство, контролюють її внесення авіацією з дотриманням усіх параметрів – погодних умов, висоти, інтенсивності тощо. Потім відслідковуємо результати. За необхідності, повторюємо весь процес. Робимо висновки, аналізуємо з тим, щоб надалі бути максимально ефективними.

Крім трихограми, ми продукуємо й вносимо габробракона. Не у таких обсягах, як трихограму, проте  серед наших клієнтів – ті, хто займається екологічним землеробством, хто імпортує сертифіковану екологічну продукцію, овочеві господарства… Габробракон застосовуємо, коли трихограма спрацювала, але якийсь відсоток шкідників відродився в гусінь. Саме проти гусені ефективно діє цей ентомофаг-хижак. Вприскуючи в неї паралізуючу речовину, габробракон знерухомлює шкідника й відкладає яйця на його тілі, вмістом якого живиться потомство ентомофага.

Внесення ентомофагів проводимо за допомогою малої авіації, запроваджуємо безпілотні технології… Врешті «Біобаланс» забезпечує вирішення всіх організаційних питань, надаючи клієнтам послугу, так би мовити «під ключ». Офіційно бере на себе відповідальність, гарантуючи високий рівень ефективності наданої послуги.

Слід зазначити, що вартість застосування біометоду, порівняно з хімічним, за умови використання якісних пестицидів, буде набагато нижчою.

Задоволений  клієнт як показник успішної діяльності

Ми ніколи не кажемо, що біометод – панацея від усіх сільськогосподарських бід. Коли, за результатами досліджень, виявляємо необхідність внесення хімпрепаратів, повідомляємо це керівникам підприємства, підказуємо оптимальну за даних умов діючу речовину.

Найбільше досягнення компанії –серед наших клієнтів є ряд господарств, з якими незмінно співпрацюємо вже впродовж 7–8 років. Показовим вважаю стабільність основного списку наших клієнтів. Якби наші послуги були неякісними, мали б, очевидно, зовсім іншу картину. Своєму успіхові завдячуємо, в першу чергу, нашому колективу – професійному, дружному, злагодженому, де кожен добре знає свою справу і виконує її з усією відповідальністю.

Якийсь відсоток клієнтів відсіюється – через власну реструктуризацію, зміну власника тощо, проте ми постійно працюємо над популяризацією біометоду серед сільгосппідприємств. І нарощуємо клієнтську базу; потихеньку, але невпинно. При цьому однаково уважно ставимося до якості наданих послуг: як холдингам, площі чиїх посівів вимірюються сотнями тисяч гектарів; так і невеликим господарствам. Адже хоча у великих підприємств і є можливість часом нівелювати збитки одних культур за рахунок інших, розуміємо, що навіть невеликі втрати призводять до погіршення остаточного результату. У невеликих же господарствах їхні посіви взагалі можуть бути єдиним джерелом доходу на весь рік. Враховуючи все це, прагнемо мінімізувати можливі ризики.

Тож за головну мету собі ставимо не реалізацію продукції й послуг. Наша ціль – задоволений клієнт, його фінансовий успіх та економічне зростання.

Any comments?